چند نوع سیاره ی فراخورشیدی وجود دارد؟

چند نوع سیاره ی فراخورشیدی وجود دارد؟

«سياره ى فراخورشــيدى» به ســياره اى گفته مى شــود كه خارج از سامانه ى خورشيدى قرار دارد و به دور ستاره اى غير از خورشيد ما در گردش است. به طور كلى، سيارات فراخورشيدى را در شش شاخه رده بندى مى كنند كه عبارتند از:
غول هاى گازى: اين دنياهاى عظيم با جرمى چندصد مرتبه بيشــتر از جرم زمين، خيلى شبيه سيارات مشترى و كيوان هستند. آن ها عمدتا از گاز ساخته شده اند و شايد هسته اى از جنس فلز مذاب يا صخره داشته باشند.
مشترى هاى داغ: اين غول هاى گازى در فاصله اى نزديك ستاره ى مادرشان در گردش هســتند و با سد كردن نور ســتاره هنگام عبور از مقابلش، به سادگى شناسايى مى شوند. از نظر فيزيكى شبيه سياره ى مشترى هستند، اما چنان نزديك ستاره شان مى چرخند كه جوشان بريان شده است.
نپتون هاى داغ: اين سيارات اندازه اى مشابه ســياره ى نپتون دارند و خيلى نزديك ستاره شان در گردش هستند. به دليل اندازه ى نسبتا بزرگ، به سادگى با تلسكوپ هاى زمينى و فضايى شناسايى مى شوند.
ابرزمين ها: جرم اين سيارات از زمين بيشتر است، اما سبك تر از سياره ى نپتون هستند. برخلاف نامشان، همه ى ابرزمين ها سياراتى زمين آسا نيستند؛ بعضى از آن ها جهنمى سوزان و بعضى دنيايى يخ زده هستند.
دنياهاى آبى: اين سيارات اقيانوسى، عمدتا از آب ساخته شده اند. تصور مى شود بعضى از آن ها داراى جوى ضخيم باشند كه از آب مايع روى سطحشان حفاظت مى كند؛ اما بقيه دنياهايى داغ، بخارگرفته و ناپايدار هستند. سيارات ولگرد: اين فراخورشيدى ها ظاهرا در ميانه ى فضا آواره هستند، زيرا به جاى چرخش به دور يك ستاره، مستقيما به دور مركز كهكشان در گردشند.

حتما بخوانید:  آینده وضعیت فناوری کشور پس از توافق هسته‌ای

اگر این مطلب مورد پسند شما واقع شد پس به اشتراک بذارید.آریو اشراقی راد

بچه ی خون گرم جنوب (خوزستان) - با اشتراک گذاری و معرفی مطالب سایت به دوستان خود, به پیشرفت سایت ای اس دانلود کمک کنید. ما را از طریق تلگرام و شبکه های اجتماعی دنبال کنید. asdownload@


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *