۳ ایرانی در میان ۱۰۰ داوطلب سفر بی بازگشت به مریخ

از زمان ارسال فضاپیمای کنجکاوی به مریخ تمایل انسان برای سفر به این سیاره بسیار دور بیشتر شده است. هفته ای نیست که دنیای نجوم خبر از مریخ نداشته باشد. مریخ بیش از ۲۰۰ میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد. سفر به آنجا قابل بازگشت نیست.

با محدودتر شدن فهرست داوطلبان سفر بی بازگشت به سیاره سرخ، سه ایرانی در جمع ۱۰۰ نفر برگزیده نهایی پروژه «مارس وان» آماده می شوند تا بخت خود را برای قرار گرفتن در جمع چهار فضانورد فاتح مریخ امتحان کنند. حضور سه ایرانی در این جمع ۱۰۰ نفره که از بین بیش از ۲۰۲ هزار داوطلب اولیه انتخاب شده اند احتمال این که کهن ترین تمدن بشری در بنا کردن نخستین اقامتگاه دائمی زمینی ها در ماورای جو نیز نماینده ای داشته باشد را بسیار بالا برده است.

در این مرحله از ارزیابی داوطلبان برای انتخاب نفرات نهایی با آنها مصاحبه آنلاین شده است. در این گفت‌وگوها، داوطلبان فرصت داشتند تا درک خود را از ریسکی که در آن شرکت می‌کنند، روحیه کار گروهی و انگیزه خود از اینکه قسمتی از یک سفر متفاوت در زندگی می‌شوند، نشان دهند.

دکتر کرفت (Dr. Norbert Kraft)، از مسئولان پروژه مارس وان، می‌گوید: «ما تحت تاثیر روحیه قوی داوطلبان این سفر قرار گرفته‌ایم، به طوری که انتخاب از میان آن‌ها واقعا کار دشواری بوده است.»

الهه نوری و صادق مدرسی از ایران و سعید قندهاری، دیگر ایرانی ساکن نیوزلند در کنار ۴۹ زن و ۴۸ مرد دیگر آماده می شوند تا در مرحله اولیه این انتخاب بزرگ، شایستگی خود را در انجام پروژه‌های گروهی نشان دهند.

mars

آنها و رقبایشان در مصاحبه‌های انفرادی بهترین شناخته شده‌اند، اما این برای این سفر کافی نیست و باید شرایط داوطلبان در گروه و در مواجه با چالش‌های کار گروهی سنجیده شود. به نوشته تارنمای مجله نجوم، آن‌ها باید روی توافق دائمی برای همکاری با همسفران خود تمرکز کنند. ۱۰۰ نفر منتخب که شامل ۳۹ نفر آمریکایی، ۳۱ اروپایی، ۱۶ آسیایی، هفت آفریقایی و هفت نفر از اقیانوسیه هستند در این مرحله در یک پایگاه شبیه‌سازی شده با شرایط پایگاهی در مریخ اقامت خواهند یافت و آزمون‌های مختلف را پشت سر می‌گذارند تا چهار نفر نهایی انتخاب شوند.

پروژه مارس وان با هدف ارسال نخستین انسان به سطح مریخ تعریف می‌شود اما این سفر بی‌بازگشت خواهد بود و به نوعی برای مسافران همیشگی آن، مهاجرت از زمین به حساب می‌آید. مارس وان برای انتخاب مسافران این سفر فراخوان عمومی منتشر کرد تا هر کس از هر کجای دنیا و با هر شرایطی امکان شرکت داشته باشد. مسئولان این پروژه ادعا می‌کنند تا چند سال آینده چهار نفر را به مریخ می‌فرستند.

هنوز سوال‌ها و شک و تردیدهای زیادی برای امکان‌پذیر بودن این سفر چه از نظر فنی و چه از نظر انسانی و اخلاقی وجود دارد. با این حال این پروژه تاکنون مرحله به مرحله جلو رفته است و به کار خود ادامه می‌دهد.

هنگامی که ثبت‌نام برای شرکت در این پروژه شروع شد در خوش‌بینانه‌ترین حالت تصور نمی‌شد که بیش از یک ایرانی از ۱۴ ایرانی ثبت نام کننده در جمع ۲۰۲ هزار اول اولیه برای مرحله بعد انتخاب شود، اما با انتشار اسامی ۶۶۳ داوطلب برگزیده در مرحله قبل، شش ایرانی و با انجام مصاحبه های آنلاین، اینک سه ایرانی در فهرست نامزدهای نهایی سفر بی‌بازگشت به مریخ قرار گرفته‌اند که شاید سال‌ها بعد، یکی از آن‌ها از مریخ به زمین سلام کند.

اگر این مطلب مورد پسند شما واقع شد پس به اشتراک بذارید.آریو اشراقی راد

بچه ی خون گرم جنوب (خوزستان) - با اشتراک گذاری و معرفی مطالب سایت به دوستان خود, به پیشرفت سایت ای اس دانلود کمک کنید. ما را از طریق تلگرام و شبکه های اجتماعی دنبال کنید. asdownload@


2 thoughts on “۳ ایرانی در میان ۱۰۰ داوطلب سفر بی بازگشت به مریخ

  1. نسرین علوی

    سلام مطالب بسیارعالی بود ولی بفرمایید این اطلاعیه که برای مسافران بی بازگشت به مریخ ارسال شده بوده است ازکی وتوسط ناسا بوده چطورکه من اصلا مطلع نشده بودم بهرحال سفری عالی است حتی اگر نیمه را به انجام نرسد بسیارسفرعالی است براییشبرد علم ودریافت اطلاعات بیشتربرای جامعه بشریت

  2. نسرین علوی

    سلام مطالب بسیارعالی بود ولی بفرمایید این اطلاعیه که برای مسافران بی بازگشت به مریخ ارسال شده بوده است ازکی وتوسط ناسا بوده چطورکه من اصلا مطلع نشده بودم زیراازطریق اینترنت تمامی مطالب روز ناسارامطالعه میکنم وبی نهایت به علم نجوم علاقمندم بسیارافسوس خوردم چنین اطلاعیه ایی راندیدم بهرحال سفری عالی است حتی اگردر نیمه راه به انجام نرسد بسیارسفرعالی است برای پیشبرد علم ودریافت اطلاعات بیشتربرای جامعه بشریت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *